Blog kategorie
Konsola czy komputer? Co wybrać do gier? 0
Konsola czy komputer? Co wybrać do gier?

Konsola do gier vs komputer PC do gier

Często decyzje biorą się z emocji, gdzie jako młodzi ludzie po raz pierwszy stykamy się z wymarzoną grą u kolegi, który w nią gra na konsoli. Wtedy z pewnością też będziemy marzyć o konsoli.

I odwrotnie, jeśli nasze pierwsze doświadczenia mamy z grami na PC będziemy chętniej sięgać po takie rozwiązanie. Emocje odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji w tym zakresie.

Konsole do gier

Zakładając, że obecnie nie posiadamy odpowiedniego sprzętu do grania, kwota, którą musimy zainwestować na początku, może być jednym z ważniejszych elementów, które weźmiemy pod uwagę

Obecnie najpopularniejsze na rynku konsole do gier, które pod koniec 2020 roku miały swoje premiery to PlayStation 5 i Xbox Series X. Warto również wspomnieć, że mówimy o kosztach prawdziwych graczy, którzy chcą najwyższej wydajności i pełnego potencjału HDR i 4K.

Ceny takich konsoli w porównaniu z wcześniejszymi modelami mocno wzrosły i wahają się od 2,4 – 4,5 tys. w zależności od modelu i parametrów technicznych. Najtaniej wypada Xbox – jego najuboższa wersja kosztuje 2,4 tys. zł. Za odpowiednik PS musimy zapłacić 3 tys. zł.

Niedzielni gracze, którzy grają tylko okazjonalnie lub szukają taniej rozrywki dla swoich dzieci, zapłacą mają możliwość wyboru starszych modeli konsol tj. PS 4 i Xbox One w bardzo korzystnych cenach poniżej 1 tys. zł.

Koszt zakupu gier do konsol

I tu robi się nieco drożej. Koszt zakupu pojedynczej, oryginalnej gry na konsolę to już wydatek od 70 zł nawet do kilkuset zł za grę. Najnowsze i najbardziej pożądane gry są naprawdę drogie. Nieco taniej zakupimy gry do starszych modeli konsol, niemniej jednak koszty te są zdecydowanie wyższe niż na PC.

Gra wieloosobowa online

Tu pojawia nam się dodatkowy koszt związany z dostępem do wieloosobowych gier online. Sony każe sobie płacić miesięczny abonament, tzw. PS plus w ramach którego mamy możliwość grania z kolegami. W przypadku PC-tów tę opcję mamy za free. Plusem abonamentu jest to, że co miesiąc otrzymujemy bezpłatne gry oraz zniżki na zakup tych odpłatnych.

Komputery do gier

Koszt dobrego komputera stacjonarnego lub laptopa gamingowego zaczyna się od 3500 zł. Jeśli jednak komputer ma pełnić swoje funkcje dłużej niż 1-2 lata, należy zainwestować więcej, w granicach 5-6 tysięcy złotych.

Choć konsolowi gracze mogą co jakiś czas zmieniać pad, to dla entuzjastów gier komputerowych nie obejdzie się bez drobnej rozbudowy komputera raz na jakiś czas. Wymiana procesora, karty graficznej czy zakup dodatkowej pamięci RAM to regularny koszt dla gracza.

Tutaj też wchodzą dodatkowe koszty jakie jak zakup monitora, podświetlanej gamerskiej klawiatury, wypasionej myszy czy podkładki gamingowej na biurko. Wszystko to całkiem spory wydatek. Niemniej jednak, dla prawdziwego gracza to czysta przyjemność w wydawaniu pieniędzy na wymarzony sprzęt!

Koszt zakupu gier na PC

Ceny gier na komputer są zdecydowanie niższe, może za wyjątkiem tych najnowszych i najbardziej popularnych, zwłaszcza jeżeli chcemy zakupić wersje limitowane z dodatkowym wyposażeniem. Niemniej jednak ilość gier dostępnych na PC jest o niebo większa.

Gra wieloosobowa online na PC

Na komputerze możemy grać z kim chcemy. Wystarczy wejść na wskazany serwer lub utworzyć własny na lokalnym dysku. Wystarczy, że kolega dołączy do naszej sieci i gramy!

Komputery PC do gier – zalety i wady

Zalety:

 • wybór komputera to wybór uniwersalny – na komputerze można grać w gry komputerowe, uczyć się, pracować czy przeglądać internet,
 • można podłączyć do niego dowolne kontrolery,
 • na komputerze można grać siedząc na komfortowym i niezwykle wygodnym fotelu gamingowym. Przykładem takiego fotela jest Krzesło gamingowe DXRacer MASTER OH/DMC233/N czarne. Jest to model edycji specjalnej, który został stworzony dla najbardziej wymagających gamerów.
 • na komputerze wygodniej się gra w gry strategiczne oraz strzelanki,
 • niektóre gry dostępne są tylko i wyłącznie na PC,
 • jeśli potrzebujemy komputera do pracy – lepiej zainwestować w uniwersalny model, który posłuży do grania i pracy, niż kupować konsolę do gier.

Wady:

 • gra przy biurku i niewielkim monitorze jest mniej efektowna niż gra przy dużym telewizorze, podłączonym do konsoli,
 • cena bardzo dobrego i wydajnego komputera, z dobrym monitorem, parametrami oraz akcesoriami gamingowym jest wygórowana.

Konsole do gier – zalety i wady

Zalety:

 • gra na konsoli jest bardziej komfortowa, nie trzeba siedzieć przy biurku, jest większa wygoda oraz swoboda, co jest bardzo ważne przy grach sportowych czy bijatykach,
 • duży ekran do dyspozycji,
 • do konsoli można dokupić różnego rodzaju kontrolery, aby zapewnić sobie wygodę podczas grania,
 • niektóre gry dostępne są tylko i wyłącznie na konsolę do gier.

Wady:

 • konsola nie jest tania, jednak nie oferuje tylu funkcji co komputer,
 • zbyt duży ekran jest niewygodny w grach strategicznych,
 • ceny gier na konsolę mogą być wyższe niż na PC,
 • możemy być zobligowani do płacenia abonamentu za grę z innymi użytkownikami online.

Krzesła gamingowe do biurka i konsoli

Niezależnie od tego, czy wybrałeś komputer stacjonarny do gier, czy konsolę do gier – fotel gamingowy i tak Ci się przyda! Możesz go wykorzystać podczas grania przy komputerze, ale także podczas grania przed telewizorem. W naszym sklepie internetowym oferujemy wygodne i komfortowe fotele DXRacer, dzięki którym odczujesz pełną przyjemność podczas grania w gry. Sprawdź naszą ofertę już dziś!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl