Blog kategorie
Anime i manga – czy dalej są popularne? 0
Anime i manga – czy dalej są popularne?

Co to jest Manga?

Manga – japoński komiks, który różni się on od standardowych, amerykańskich komiksów tym, że jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej. W kulturze japońskiej mangę czytają wszyscy, począwszy od dzieci, kończąc na emerytach.

Manga dzieli się na różne gatunki i kategorie, te dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych. Charakterystycznymi cechami dla mangi jest nieoczywistość wydarzeń (zły charakter nie zawsze do końca historii pozostaje złym), charakterystyczne duże oczy, bujne cieniowane włosy i co najważniejsze styl czytania, mangę czytamy od strony prawej do lewej. A to nie dla każdego jest oczywiste!

 

Co to jest Anime?

Dla tych, którzy polubili mangę wymyślono jej animowane wersje. Anime jest nie tylko animowaną wersją mangi. Jest także urozmaicona o doskonałą grę aktorską w podstawionym dubbingu, oraz świetną ścieżką dźwiękową. Słowo anime jest także skrótem słownym pochodzącym od angielskiego słowa animation oznaczającym film animowany.

W Japonii terminem tym określa się wszystkie seriale i filmy animowane, natomiast na świecie oznacza nazwę japońskich filmów animowanych, oraz japońskich animacji. Historia anime sięga początków XX wieku. Pierwszy japoński krótki film pięciominutowy pochodzi z 1917 roku.

Źródło : unsplash

Popularność Anime i Mangi w Polsce i na świecie

Japońska sztuka zyskała rozgłoś w bardzo szybkim tempie, zrzeszając tłumy fanów na całym świecie. Organizowane są liczne imprezy masowe poświęcone tej kulturze. Eventy charakteryzują się przede wszystkim otoczką, klimatyczną muzyką znaną z seriali anime i zapowiedziami nowych serii.

Jedną z głównych i najważniejszych atrakcji jest tzw. cosplay, fani przygotowują specjalnie na tę okazje stroje swoich ulubionych animowanych bohaterów, za których się później przebierają i biorą udział w konkursie na najlepsze przebranie.

Źródło : unsplash


Pierwszym Anime w Polsce była wszystkim znana kultowa animacja „Pszczółka Maja” wyemitowana 26 grudnia 1979 roku. Wiedziałeś o tym? To właśnie od niej się wszystko zaczęło! Kolejno pojawiały się następne animacje takie jak „Muminki”,  „Pokemony” czy ”Dragon ball”. Natomiast pierwszą oficjalnie wydaną mangą w Polsce było „Aż do nieba” komiks opisujący losy z życia księcia Józefa Poniatowskiego, autorstwa Riyoko Ikedy, wydane przez Japonica Polonica Fantastica w 1997 roku.

Popularność nurtu w naszym kraju jest bardzo duża i ciągle rośnie. Obecnie manga i anime są stale emitowane przez stacje telewizyjne, czy wydawane przez nowe wydawnictwa. Możemy się również pochwalić cyklicznymi eventami takimi jak „AnimeCon” „Animatsuri” „Pyrkon”. Posiadamy także obozy letnie i wiele innych. W Polsce istnieje również wiele grup fanowskich tworzących specjalnie tłumaczenie mang i anime (tzw. funsuby) tłumaczenie dotyczy twórczości, która nie jest oficjalnie wydawana na terenie naszego kraju, ma to na celu rozpowszechnianie i promowanie „od fanów, dla fanów”.

Najpopularniejsze Anime i Manga

Bez wątpienia prawdą jest, że istnieje bardzo dużo znanych i lubianych dzieł, ale najbardziej znanymi i kojarzonymi są :

źródło : Pixabay

- „Naruto” autor Masashi Kishimoto – Opowiada o przygodach chłopca Naruto Uzumakiego, w których żyje legendarny lisi demon. Wraz z poznanymi  przyjaciółki uczy się jak zostać ninja.

Źródło : Pixabay

- „Pokemon” autor Satoshi Tajiri – przygody chłopca imieniem Ash Ketchum, który wyrusza w wielką podróż, aby złapać wszystkie stworzenia, tytułowe „Pokemony” i zostać ich mistrzem.

Źródło : Pixabay

- „Bleach” autor Tibe Kubo – opowiada o przygodach 15-letniego chłopca Ichigo Kurosakiego, który posiada zdolność widzenia duchów, spotyka on na swojej drodze towarzyszkę Rukie Kuchiki, która jest shinigami (Bóg Śmierci).

Źródło : Pixabay

- „Dragon Ball” autor Akira Toriyama – przygody popularnego Goku, który poszukuję legendarnych smoczych kól, po znalezieniu wszystkich pojawia się smok, który może spełnić jedno dowolne życzenie.

 

Dlaczego warto czytać Mangę i oglądać Anime?

Anime i manga posiadają ogromną popularność na świecie. Z rokiem na rok będzie jej przybywać. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do klasycznych komiksów i bajek, nie są one kierowane do zamkniętego grona odbiorców. Czytając mangę znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie, w każdym wieku i o różnorodnej tematyce. Biblioteka produkcji mangi i anime jest naprawdę ogromna.

Ważnym elementem dla każdego miłośnika jest miejsce, w którym będziesz czytać nowe tomy i oglądać nowe odcinki ulubionego anime. Wygodny fotel gamingowy oraz biurko gamingowe, przy którym spędzisz wiele godzin to przecież istotne elementy. A do tego wszystko ciekawie zaprojektowane w duchu gamingu.  Do czytania czy oglądania polecamy Ci nasze fotele gamingowe DXRacer, w pozycji relax, która umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji półleżącej. Oglądanie stanie się jeszcze bardziej wygodne.Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl